Mazi ieteikumi bilžu stāstiem
Raksta autore Saule
Mazi ieteikumi bilžu stāstiem
Veidot bilžu stāstus ir jautri. Zināmā mērā tas pat ir lietderīgi. Bet ikvienam, kurš nolēmis iemēģināt roku rakstīšanā, būtu jāatceras pāris lietas.
Tehniskais izpildījums
- Izmanto savam stāstam maksimāli kvalitatīvas bildes.
- Parūpējies, lai visas bildes nebūtu vienādas (vienas un tās pašas pozas, sejas izteiksmes utt.).
- Uzņemot bildes neaizmirsti uzlikt augstās sienas un noņemt domu burbuļus, zaļos (vai jebkuras citas krāsas) kristāliņus un visas citas ne pārāk reālistiskās lietas virs simu galvām (kods- hideHeadlineEffects [on/off] ).
- Veidojot “fonu” stāstam (simu mājas, birojus, publiskās vietas vai jebko citu, kur stāsta varoņi uzturas), radi šo apkārtni reālistisku (bez dārgām mēbelēm nabadzīga sima mājās un tamlīdzīgi). Izmanto arī dekorēšanas iespējas, lai mājā nebūtu tikai plikas sienas.
- Tekstu stāstam raksti labā, gramatiski pareizā valodā (skatīt sadaļu par gramatiku). Veido to pārskatāmu, atdali tiešo runu no piebildēm un neveido pārāk garus “palagus”.
Saturiskais izpildījums
• Nezodz idejas no citiem, lai cik labi viņu stāsti arī nebūtu! Pirmkārt, tas tev neko nedos, ja neskaita citu nepatiku. Otrkārt, neviens plaģiāts nekad nepārspēs oriģinālu. Treškārt, tas ir nelikumīgi.
- Esi radošs, mēģini rakstīt ko oriģinālu un atšķirīgu no citiem.
- Radi intrigu, negaidītus sižeta pavērsienus, noslēpumus un citas lietas, kas lasītājos raisīs vēlmi gaidīt tava stāsta turpinājumu. Tikai nepārcenties – pārmērības arī nav labas.
- Veido savu stāstu emocionālu un krāsainu. Pacenties lasītājus sasmīdināt, saraudināt, pārsteigt, šokēt un jebkā citādi izraisīt viņos ko vairāk par vienaldzību. Nu labi, radīt riebumu pret sevi un savu stāstu nevajag. Un atkal – nevajag arī pārcensties.
- Nenovirzies no temata. Ja stāsts ir par Melānijas cīņu pret vampīriem, viņas māsas Samantas mīlas dzīvē pārāk iegrimt nevajag (tā, protams, var tikt attēlota kaut kur otrajā plānā, bet galvenā joprojām ir Melānija).
- Papildinājums punktam nr.5 – izvēlies tēmu, par kuru tiešām gribi rakstīt. Tas sagādās daudz vairāk prieka gan tev, gan lasītājiem.
- Neesi liekvārdīgs. Nav ne mazākās vajadzības sīki aprakstīt lietas, kurām stāstā nav būtiskas nozīmes.
- Nesasteidz sižetu. Ja galvenā varone vienā sērijā ir piecus gadus veca, bet nākamajā jau pieaugusi un stāvoklī, stāsts atstāj visnotaļ dīvainu iespaidu.
Gramatika
- Raksti tieši tik vienkāršus teikumus, kādos spēj puslīdz pareizi salikt pieturzīmes.
- Neaizraujies ar daudzpunktiem, izsaukuma un jautājuma zīmju rindām un tamlīdzīgām parādībām (Kāpēc? – viņa jautāja. lasītājam ir vienkāršāk un patīkamāk lasīt kā Kāpēc?????? – viņa jautāja !!!!!)
- Papildinājums punktam nr. 2 – nelieto izsaukuma zīmes stāstījuma teikuma beigās. Pirmkārt, tāpēc, ka tas ir stāstījuma teikums. Otrkārt, tas izklausās histēriski.
- Latviešu valodā nav tādas formas kā priekš kam. Nav arī dēļ kā. Ir kam. Vai kā dēļ (Maizniekam nevis priekš maiznieka un maiznieka dēļ nevis dēļ maiznieka)
- Viss un vis nav viens un tas pats (nav tādas lietas kā visslabākais, bet ir vislabākais).
- It kā raksta atsevišķi. Tāpat kā kaut kas, kaut ko, kaut kam utt.
- Ignorē to, ka gandrīz visiem maniem teikumiem patiesībā bija jābeidzas ar izsaukuma zīmi.
|
|